طرز تهیه بیسکویت قلبی شکلاتی

23 دی 1397 تعداد بازدید: 153

بیسکویت قلبی نوعی شیرینی خوشمزه است که می‌توان به‌راحتی آن را در منزل تهیه نمود. این نوع بیسکوئیت‌ها نوعی شورت برد (Shortbread) است و از بیسکویت‌های سنتی کشور اسکاتلند می‌باشد. در ادامه طرز تهیه آن را به شما عزیزان ارائه داده‌ایم.

مواد لازم برای تهیه بیسکویت قلبی:

پودر قند: 1/2 پیمانه

آرد سفید: 2 پیمانه

عصاره وانیل: 1 قاشق چای‌خوری

نمک: 1/4 قاشق چای‌خوری

شکلات تخته‌ای ساده یا تخت:180 گرم

کره: 1 پیمانه

طرز تهیه:

ابتدا فر را در دمای 177 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا کاملاً گرم شود، سپس کف سینی فر را کاغذ روغنی بکشید. کره را در دمای محیط قرار دهید سپس آن را با همزن بزنید تا کاملاً نرم شود. برای هم زدن مواد باید از سرعت کم همزن استفاده کنید یا با همزن دستی این کار را انجام دهید چون نباید هوای زیادی وارد خمیر شود.

سپس پودر قند و عصاره وانیل را به کره اضافه نموده و مجدداً دو دقیقه با سرعت کم بزنید تا پودر قند کاملاً با کره مخلوط شود و مخلوطی کرم‌رنگ حاصل شود.

نمک را با آرد مخلوط‌کنید و آن را به بقیه مواد اضافه کنید و هم بزنید. دیواره‌های کاسه را با قاشق پاک‌کنید و مجدداً هم بزنید تا آرد کاملاً با مواد دیگر مخلوط شود و خمیر بیسکویتی یکدستی عمل آید و خمیر آماده شود. خمیر بیسکویت خمیر سفتی است بنابراین می‌توان آن را با دست گرد کنید و به شکل توپ دربیاورید.

خمیر باید قبل از قالب زدن درون یخچال قرار بگیرد و خنک شود. اکنون، یک‌تکه سلفون روی سطح کار بکشید و خمیر را روی آن قرار دهید. با دست خمیر را به شکل دایره‌ای بازکنید. این کار باعث می‌شود خمیر زودتر خنک شود. سپس سلفون را دور آن بپیچید و خمیر را چندساعتی درون یخچال قرار دهید.

خمیر را 5 الی 10 دقیقه قبل از شروع کار از یخچال بیرون آورید تاکمی نرم شود. سپس سطح کار را آرد بپاشید و خمیر را به‌آرامی با وردنه بازکنید. هر بار که وردنه را روی خمیر می‌کشید خمیر را دست بچرخانید تا به سطح نچسبد و اگر نیاز بود کمی آرد روی سطح بپاشید. اگر خمیر ترک برداشت نگران نباشید و با دست آن را به هم بچسبانید.

خمیر بیسکویت را باید به قطر حدوداً نیم سانت برسانید و تمامی قسمت‌های قطر آن یکسان باشد. سپس خمیر را با کاتر قلبی قالب بزنید. اگر پشت بیسکویت‌های قالب‌زده شده آردی بود، با استفاده از یک قلم‌مو آرد را بتکانید و بیسکویت قلبی را روی کاغذ روغنی بگذارید.

هنگامی‌که تمام بیسکویت‌ها را در سینی چیدید آن‌ها را به مدت 8 الی 10 دقیقه درون فر قرار دهید. هرچه بیسکویت بیشتر در فر بماند تردتر می‌شود. بنابراین اگر دوست دارید بیسکویت نرم باشد، هنگامی‌که قهوه‌ای‌رنگ شد بلافاصله آن را از فر خارج کنید و اگر دوست دارید ترد باشد کمی بیشتر درون فر بگذارید بماند.

شکلات تخته‌ای را خردکنید و در کاسه نشکن بریزید. کاسه را روی کتری یا قابلمه آب جوش قرار دهید تا شکلات آب شود (به روش بن ماری). هنگامی‌که تمام بیسکویت‌ها آماده و خنک شدند آن‌ها را یکی‌یکی درون کاسه شکلات فروببرید و نصف آن‌ها را به شکلات آغشته کنید. سپس مجدداً آن‌ها را در سینی بچینید و بگذارید خنک شوند. اکنون بیسکویت‌های قلبی شکلاتی شما آماده است و می‌توانید با دوستانتان میل کنید.