طرز تهیه خمیر مارسیپان

06 دی 1397 تعداد بازدید: 140

خمیر مارسیپان یا مارزیپان خمیری بسیار خوشمزه است که با پودر بادام و شکر تهیه می‌شود. از این خمیر می‌توان برای تزیین کیک استفاده نمود و یا می‌توان با شکل دادن به آن شیرینی‌های متفاوتی درست کرد. این نوع خمیر طرفداران خاص خود را دارد در ادامه طرز تهیه این خمیر را به شما آموزش می‌دهیم.

مواد لازم جهت تهیه‌ی خمیر مارسیپان:

شکر: 220 گرم

پودر بادام:400 گرم

آب: 100 گرم

سفیده‌ی تخم‌مرغ: 1 عدد

پودر قند: به میزان لازم

گلاب: 2 قاشق غذاخوری

ابتدا بادام‌ها را درون آب ریخته و به مدت 2 الی 3 دقیقه بر روی اجاق‌گاز قرار دهید تا بجوشد. سپس آن‌ها را آبکشی کنید و آب سرد روی آن‌ها بریزید، این کار باعث می‌شود تا شوک دمایی به بادام‌ها وارد شود و به‌راحتی پوست آن‌ها جدا شود. بادام‌های پوست‌کنده را بر روی دستمال قرار دهید تا خشک شوند سپس آن‌ها را در آسیاب ریخته و به‌طور کامل بادام‌ها را آسیاب نمایید و پس از آن‌ها پودر بادام را الک کنید تا خمیری یکدست به دست آورید.

اکنون زمان تهیه‌ی خمیر است ابتدا مخلوط آب، گلاب و شکر را روی حرارت قرار دهید تا به مدت 3 بجوشد و شربتی رقیق به دست آید، پس از جوشیدن شربت را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید کمی سرد شود و پودر بادام را به آن اضافه نمایید و هم بزنید.

پس‌ازآنکه مواد به‌خوبی با یکدیگر مخلوط شدند سفیده‌ی تخم‌مرغ را به مواد اضافه کنید و هم بزنید و دوباره مواد را روی حرارت قرار دهید و به مدت 2 الی 3 دقیقه اجازه دهید بجوشد و سفیده‌ی تخم‌مرغ پخته شود. باید مراقب باشید مواد نسوزد.

خمیر را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید کاملاً سرد شود. سپس درون سینی پودر قند بریزید و دست خود را به پودر قند آغشته نمایید و شروع به ورز نمودن خمیر نمایید.

در هنگام ورز دادن خمیر، پودر قند را به‌آرامی به مواد اضافه نمایید. با جذب شدن پودر قند چسبندگی خمیر نیز کم می‌شود. این کار را باید تا زمانی که چسبندگی خمیر کم شود ادامه دهید.

اکنون خمیر آماده‌شده را درون پلاستیکی ریخته و درون فریز و یا درون یخچال قرار دهید زیرا خمیر در مجاورت هوای آزاد خشک می‌شود.

این خمیر را می‌توان به مدت طولانی درون فریزر قرار دهید حتی می‌توانید بارنگ‌های خوراکی نیز مصرف نمایید.