طرز تهیه شیرینی دانمارکی

12 دی 1397 تعداد بازدید: 150

مواد لازم جهت تهیه شیرینی دانمارکی:

آرد: 3.5 لیوان

شیر ولرم: ½ لیوان

روغن مایع: ½ لیوان

تخم‌مرغ: 2 عدد

پودر خمیرمایه: 1.5 قاشق چایی‌خوری

وانیل: ½ قاشق چایی‌خوری

شکر: ¼ پیمانه

زرده تخم‌مرغ: 1 عدد (رومال شیرینی)

مواد لازم برای تهیه‌ی کرم شیرینی دانمارکی:

شیر 1/2 پیمانه

گلاب 1/2 پیمانه

شکر 2/3 پیمانه

وانیل 1/2 قاشق چایی‌خوری

آرد 6 قاشق غذاخوری

طرز تهیه شیرینی دانمارکی:

ابتدا خمیرمایه را به همراه 2 قاشق شکر و مقدار کمی شیر ولرم مخلوط‌کنید و به مدت 10 دقیقه اجازه بدید تا خمیر به عمل بیاید.

در این فاصله‌ی زمانی آرد و وانیل را با یکدیگر مخلوط‌کنید و 3 مرتبه الک کنید تا درنهایت خمیر پوک‌تری داشته باشید. باقی‌مانده‌ی شیر و شکر, روغن مایع و 2 عدد تخم‌مرغ را درون ظرفی ریخته و با یکدیگر مخلوط‌کنید.

سپس خمیرمایه را به مواد اضافه کنید و هم بزنید.

پس‌ازاینکه مواد کاملاً با یکدیگر مخلوط شدند آرد را کم‌کم به مواد اضافه کنید و با دست هم بزنید تا جایی که آرد را به مواد اضافه کنید که به دست نچسبد.

اگر نیاز به مقدار بیشتری آرد داشتید، آن را کم‌کم به مواد هم بزنید تا خمیر سفت و خشک نشود. پس از آماده شدن خمیر روی آن با پارچه بپوشانید و در مکانی گرم به مدت 1 ساعت و 30 دقیقه قرار دهید تا حجم خمیر 2 برابر شود.

تا مدت‌زمانی که خمیر حجیم می‌شود، کرم شیرینی دانمارکی را آماده می‌کنیم.

طرز تهیه‌ی کرم شیرینی دانمارکی:

شیر و گلاب را درون ظرفی مناسب ریخته و روی شعله گاز قرار دهید تا مواد به جوش آید. شکر را به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا کاملاً درون شیر حل شود. ظرف را از روی حرارت برداشته و آرد را کم‌کم به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مواد گوله‌گوله نشود و پس از مخلوط شدن آرد ظرف را روی حرارت کم قرار دهید و مرتب هم بزنید تا مواد کمی سفت شود. کرم شیرینی آماده شد.

پس از گذشت از 1 ساعت و 30 به سراغ خمیر حجیم‌شده رفته و سپس ظرف مناسبی را آرد پاشی کنید و خمیر را روی آن بازکنید. برای باز کردن خمیر می‌توانید از دست و یا وردنه کمک بگیرید. سعی کنید که قطر خمیر نازک باشد.

درون خمیر مقداری از کرم آماده‌شده بریزید و سپس خمیر را به هر شکلی که دوست دارید بپیچانید. به کمک قلم‌مو روی شیرینی‌ها، زرده‌ی تخم‌مرغ بزنید و درون فر از قبل روشن‌شده و گرم شده به مدت 20 دقیقه در دمای 180 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. ( می توانید برای تزیین روی شیرینی ها کنجد و یا پودر بادام و پسته بریزید)

پس از گذشت 20 دقیقه شیرینی ما آماده است آن را از فر بیرون آورده و درون سینی سرو قرار دهید و نوش جان‌کنید.