طرز تهیه شیرینی کرکی

13 دی 1397 تعداد بازدید: 186

شیرینی کرکی از شیرینی‌های سنتی و بسیار خوشمزه شهر اصفهان است که در آغاز فصل بهار تهیه می‌شود. این شیرینی همانند شیرینی‌های نخودچی، برنجی و نارگیلی به‌عنوان شیرینی‌های عید نوروز استفاده می‌شود. در ادامه با ما همراه باید تا شمارا با طرز تهیه‌ی این شیرینی آشنا کنیم.

مواد لازم برای تهیه‌ی شیرینی کرکی:

روغن جامد یا روغن قنادی: 225 گرم

آرد نخودچی: 125 گرم

پودر هل: ½ قاشق چای‌خوری

آرد برنج: 125 گرم

تخم خرفه یا پودر پسته: به مقدار لازم برای تزئین

آرد گندم: 250 گرم

پودر قند:175 گرم

طرز تهیه‌ی شیرینی کرکی:

ابتدا روغن جامد را با پودر قند الک شده درون کاسه‌ای مناسب ریخته و با همزن برقی، روی دور تند، در حدود 5 دقیقه هم بزنید تا کاملاً مخلوط و کرم‌رنگ شود.

سپس آرد نخودچی، آرد برنج و آرد گندم را الک کرده و با یکدیگر مخلوط نمایید. پودر هل را به مواد اضافه کنید سپس مخلوط آردهای الک شده را قاشق قاشق اضافه کنید تا خمیری لطیف به دست آید. با توجه به نوع آردها امکان دارد چند قاشق از آرد اضافه آید بنابراین یک‌باره آرد را به مواد اضافه نکنید. اکنون خمیر شیرینی کرکی را درون کیسه بریزید و به مدت چهار ساعت به مواد استراحت دهید.

پس از گذشت 4 ساعت از خمیر گلوله‌هایی به‌اندازه فندق برداشته و خوب گرد کنید سپس روی شیرینی را به‌وسیله سر ماسوره گرد یا کاتر گرد کوچک طرح دار کنید. نحوه‌ی طرح زدن روی شیرینی کرکی به این صورت است که چندین بار دایره را روی شیرینی می‌زنند به‌نحوی‌که دایره‌ها یکدیگر را قطع کنند و هر دایره از وسط دایره قبلی بگذرد. به این مراحل در شیرینی‌پزی به‌اصطلاح پر زدن گفته می‌شود.

شیرینی‌ها را درون سینی فر که از قبل با کاغذ روغنی پوشانده شده است قرار دهید. سپس تخم خرفه یا پودر پسته را روی شیرینی کرکی بپاشید و به‌دلخواه تزیین کنید. سینی را درون فر از قبل گرم شده با دمای 175 درجه سانتی‌گراد و به مدت 10 تا 15 دقیقه قرار دهید تا کاملاً پخته شود. پس از پخت اجازه دهید شیرینی کرکی کاملاً خنک شود سپس آن را از کاغذ روغنی جدا کنید و درون ظرف موردنظرتان قرار دهید.

نکات مهم برای تهیه شیرینی کرکی:

اگر احیاناً آرد شیرینی زیاد شد و موقع شکل دادن به خمیر دچار مشکل شدید می‌توانید 1 الی 2 قاشق روغن مایع به خمیر اضافه کنید تا از حالت پودری درآید.

می‌توانید آرد برنج را در منزل با برنج ایرانی تهیه کنید.

 با این مقدار مواد اولیه برای تهیه‌ی شیرینی حدود 40 عدد شیرینی کرکی را خواهید داشت.

 آرد برنج و آرد گندم را حتماً قبل از استفاده با الک ریز، الک کنید.

خمیر شیرینی را نباید مثل خمیر نان مشت‌ومال داد زیرا روغن از خمیر جدا می‌شود و شیرینی خشک می‌شود.

 برای تهیه این نوع شیرینی بهتر است از ترازو استفاده کنید زیرا اندازه‌ها باید دقیق باشد.

می‌توانید به‌جای روغن جامد از کره استفاده کنید اما می‌توانید درنهایت تنها 2 هفته شیرینی را نگه‌دارید ولی با استفاده از روغن جامد تا 2 ماه می‌توانید این شیرینی را درون در ظرف درب دار نگهداری کنید.

اگر تمایل به داشتن شیرینی کاکائویی بودید می‌توانید 1 الی 2 قاشق پودر کاکائو به مواد اضافه کنید اما از آرد دستور کم کنید و اگر زعفرانی خواستید می‌توانید 1 قاشق غذاخوری زعفران دم‌کرده غلیظ به مواد اضافه کنید.

برای تهیه این نوع شیرینی و یا شیرینی نخودچی و برنجی حتماً از آرد مرغوب و باکیفیت و تازه استفاده کنید