طرز تهیه نان پیچی شکلاتی

27 آذر 1397 تعداد بازدید: 183

نان پیچی شکلاتی (بابکا) کیکی است که دارای مخمر می‌باشد و در نواحی مرکزی و شرقی اروپا مثل اوکراین، لهستان، روسیه و بلغارستان بیشتر رواج دارد و معمولاً این کیک را در عید پاک یا کریسمس درست می‌کنند. این کیک دارای انواع مختلفی است. نان پیچی شکلاتی از دوتکه خمیر تهیه می‌شود که هرکدام از این خمیرها به شکل لوله‌ای بامغز شکلاتی درآمده و دورهم تابانده می‌شوند و درون قالب لوف پخته می‌شود. همچنین بر روی نان یک‌لایه شکلاتی دیگر هم می‌ریزند. البته روکش شکلاتی اختیاری است و اگر دوست نداشتید می‌توانید آن را حذف کنید. این نان پیچی شکلاتی بسیار خوشمزه را می‌توانید به‌عنوان صبحانه یا عصرانه همراه با یک نوشیدنی میل کنید.

طرز تهیه نان پیچی شکلاتی:

نمک: 1 قاشق چای‌خوری

آرد سفید: 4 پیمانه

شیر: 2٪ گرم شده 1 پیمانه

مخمر: 2 و ¼ قاشق چای‌خوری

شکر: 1/3 پیمانه و 2 قاشق غذاخوری

زرده تخم‌مرغ: 1 عدد بزرگ

کره نرم شده: 2 قاشق غذاخوری

تخم‌مرغ:1 عدد بزرگ

مواد لازم جهت تهیه مواد میانی:

عسل: 3 قاشق غذاخوری

کره: 1 قاشق غذاخوری

شکلات چیپسی: 340 گرم

پودر بیسکوئیت شکلاتی: 1 و ½ پیمانه

مواد لازم برای تهیه روکش شکلاتی:

شیره طلائی: 2 قاشق غذاخوری

 شکلات تخته‌ای: 300 گرم

کره: 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه‌ی نان پیچی:

خمیر نان پیچی باید حتماً از یک روز قبل آماده شود. بنابراین درون کاسه‌ای متوسط آرد و شکر و نمک را با یکدیگر مخلوط‌کنید و در کاسه‌ای دیگر شیر و مخمر را بریزید و به مدت 5 دقیقه اجازه دهید تا شیر حالت کف پیدا کند. سپس تخم‌مرغ، زرده تخم‌مرغ و مخلوط حاوی آرد را به مواد شیر و مخمر اضافه کنید. به مدت 2 دقیقه با سرعت کم همزن مواد را هم بزنید (با سری خمیر زن). مواد اطراف کاسه را جمع کنید و به مدت 5 دقیقه با سرعت متوسط مواد را مجدداً هم بزنید. دوباره مواد را در وسط کاسه جمع کنید. کره نرم شده را خردکنید و سپس به مواد اضافه کنید و به مدت 3 دقیقه دیگر مواد را هم بزنید. در آخر مواد را در وسط جمع کنید و بر روی کاسه سلفون بپوشانید. اجازه دهید خمیر به مدت 1 ساعت در دمای اتاق باقی بماند.

درون سینی فر کاغذ روغنی بکشید و روی کاغذ را هم به مقدار کم‌چرب کنید. سپس خمیر را به دو قسمت تقسیم کنید. هرکدام را به شکل مربع درآورده و بر روی کاغذ روغنی قرار دهید. سپس بر روی خمیر و سینی سلفون (روکش پلاستیکی) بکشید و شب تا صبح مواد را درون یخچال قرار دهید.

جهت تهیه مواد میانی نان:

کاسه پیرکسی را بر روی کتری یا قابلمه حاوی آب در حال جوش قرار دهید. شکلات و کره را خردکنید و درون کاسه بریزید تا آب شوند. با قاشق هم بزنید تا شکلات مایع یکدست شود. سپس عسل و پودر بیسکوئیت را به مواد اضافه کنید و هم بزنید. کاسه را گوشه‌ای بگذارید تا مواد به دمای اتاق برسند.

سپس دو قالب لوف با ابعاد حدوداً 22 در 10 سانتیمتری را چرب کنید و درون آن‌ها کاغذ روغنی بکشید. کاغذ را طوری برش بزنید که مقداری از آن، از سمت طول قالب‌ها بیرون زده شود.

کنون ½ پیمانه از مواد میانی را جدا کنید و در گوشه‌ای از اتاق بگذارید. یکی از خمیرها را با وردنه بازکنید (به شکل مربع 40 سانتی) و نصف مواد میانی باقی‌مانده را روی خمیر پهن‌شده بریزید (فاصله‌ای دو سانت از لبه‌ها) اکنون خمیر را به‌صورت لوله‌ای دور مواد بپیچانید.

خمیر لوله شده را از وسط نصف کنید. اکنون شما دارای ولوله‌ی خمیری هستید. روی یکی از آن‌ها ¼ پیمانه از مواد میانی که جدا کردید را بمالید ولوله‌ی دیگر خمیر را در جهت مخالف روی قبلی خمیر قرار دهید تا شکل یک ضربدر ایجاد شود.

اکنون 2 عدد  خمیر لوله‌ای را دورهم تابانده و خمیر دیگر را نیز به همین ترتیب انجام دهید و پیچانید.

خمیرهای آماده را درون قالب‌های لوف قرار دهید و روی هرکدام را با حوله بپوشانید و دو ساعت در گوشه‌ای قرار دهید تا حجم خمیر دو برابر شود.

فر را از قبل در دمای 190 درجه سانتی‌گراد گرم‌کنید سپس قالب‌های لوف را به مدت 45 دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید. باید نان‌ها قبل از خارج شدن از فر پف‌کرده باشند و لایه‌ی رویی خمیر قهوه‌ای‌رنگ شود. وقتی نان پیچی خنک شد، دو طرف کاغذ را بگیرید و آن را از قالب بیرون آورید.

جهت تهیه روکش شکلاتی، شکلات و کره را بر روی آب جوش آب کنید. شیره طلائی را اضافه کنید و مواد را هم بزنید. سس شکلات را روی نان پیچی بمالید و به مدت 30 دقیقه اجازه دهید تا خودش را بگیرد. اکنون می‌توانید نان‌ها را لایه‌لایه ببرید و سرو نمایید.

توجه:

جهت تهیه 1 عدد نان پیچی شکلاتی مواد را نصف کنید و مراحل را به همان نحو دنبال کنید.

می‌توانید از شکلات تلخ و یا شکلات شیری استفاده کنید که بستگی به سلیقه شما دارد.