طرز تهیه چیز کیک فندقی

22 دی 1397 تعداد بازدید: 149

مواد لازم برای کراست چیز کیک:

آب‌لیموی تازه: 1 قاشق غذاخوری

فندق بوداده و آسیاب شده: ½ پیمانه

نمک: ¼ قاشق چای‌خوری

رنده پوست لیمو: 2 قاشق غذاخوری

شکر دانه‌ریز: ⅓ پیمانه

نشاسته: ¼ پیمانه

آرد: ½ پیمانه

کره: ½ پیمانه

مواد لازم برای مخلوط پنیری چیز کیک:

عسل: 1 قاشق غذاخوری

پنیر بز: 120 گرم

پنیر خامه‌ای: 210 گرم

تخم‌مرغ بزرگ: 3 عدد

آب‌لیموی تازه: ½1 قاشق غذاخوری

برش‌های لیموترش برای تزیین به مقدار دلخواه

پنیر فتا (سفید): 180 گرم

روغن مایع برای کف ظرف کمی

شکر: ¾ پیمانه

رنده پوست لیمو: 1 قاشق غذاخوری

آب جوش به مقدار لازم

طرز تهیه چیز کیک فندقی:

 ابتدا فر را در دمای 175 درجه سانتی‌گراد روشن می‌کنیم تا گرم شود.

برای تهیه‌ی کراست درون کاسه متوسطی، آرد، نشاسته، فندق و نمک را مخلوط کرده و باهم زن دستی مواد را با یکدیگر مخلوط‌کنید.

کره، شکر، رنده پوست لیمو و آب‌لیمو را درون کاسه‌ای دیگر ریخته و باهم زن برقی آن‌قدر هم می‌زنیم تا حالت کرمی پیدا کند. پس‌ازآن مخلوط آرد و فندق را به مواد آب‌لیمو اضافه کنید و آن‌ها را در حد که مخلوط شوند هم بزنید. خمیر را در یک کیسه فریزر بگذارید و به مدت 1 ساعت درون یخچال قرار دهید تا خمیر استراحت کند و آماده شود.

پس از گذشت 1 ساعت روی سطح صافی را مقدار کمی آرد بپاشید و خمیر را روی آن به‌صورت مستطیلی بازکنید تا ضخامت خمیر به نیم سانتی‌متر برسد. سپس خمیر را درون سینی فر که از قبل با کاغذ روغنی پوشانده شده است قرار دهید و به مدت 20 دقیقه درون فریزر قرار دهید تا استراحت کند.

سپس خمیر را از فریزر بیرون آورده و به 12 قطعه مربع شکل تقسیم کنید و قطعات را بافاصله از هم قرار دهید.

اکنون سینی فر را به مدت 12 دقیقه درون فر داغ شده قرار دهید تا کراست ها پخته شوند و کمی طلائی رنگ شوند. آن‌ها را از فر بیرون آورده و اجازه دهید کاملاً خنک شود.

در مرحله بعد برای پخت چیز کیک فر را روی دمای 150 درجه سانتی‌گراد قرار داده و روشن کنید تا گرم شود.

 کف یک قالب شیرینی مستطیلی شکل (ابعاد 22 در 33 سانتی‌متر) راکمی چرب کنید. کف قالب را با کاغذ روغنی بپوشانید به‌طوری‌که دو طرف آن کمی بیرون زده و مانند دودسته باشد. روی کاغذ روغنی را نیز کمی چرب کنید و تکه‌های کراست پخته‌شده را در قالب کنار بدون فاصله می‌چینیم.

اکنون هر سه نوع پنیر را باهم زن برقی یا دستگاه غذا ساز هم بزنید تا صاف و یکدست شوند. تخم‌مرغ، عسل، شکر، رنده پوست لیمو و آب‌لیمو را به پنیرها اضافه کنید و مجدداً مواد را باهم زن برقی هم بزنید تا یکدست شوند.

مخلوط پنیری را درون قالبی که کف آن را کراست چیده‌ایم بریزید. سپس قالب چیز کیک را درون ظرف لبه‌دار مناسب فر که بزرگ‌تر و همچنین عمق بیشتری داشته باشد قرار داده و درون آن تا نیمه قالب چیز کیک آب جوش می‌ریزیم. سپس به مدت 30 دقیقه درون فر از قبل داغ شده می‌گذاریم تا چیز کیک خودش را کامل بگیرد.

 پس از 30 دقیقه قالب چیز کیک را از فر بیرون آورده و اجازه دهید تا چیز کیک‌ها خنک شوند. سپس چیز کیک‌ها را به مدت حداقل 2 ساعت درون یخچال می‌گذاریم تا کامل خود را بگیرد. (روی چیز کیک‌ها درب قرار ندهید تا خود را کاملاً بگیرد)

نکته:

به‌وسیله‌ی نوک یک چاقو اطراف چیز کیک را از ظرف جدا کرده و سپس با کمک کاغذ روغنی آن را از ظرف بیرون می‌آوریم. یک چاقو را در آب داغ فروکرده و سپس به کمک آن چیز کیک را به 12 قطعه مساوی تقسیم می‌کنیم.

به دلیل اینکه در مرحله قبل کراستها را بریده‌شده درون قالب چیز کیک قرار داده‌اید اکنون فقط باید مطابق با اندازه کراست ها لایه‌های پنیری بریده شوند. در این حالت دیگر کاراست شما نیاز به برش ندارد و خرد نمی‌شود این روش برای مهمانی‌های رسمی مناسب‌تر است.

راه دیگر برای تهیه این چیز کیک این است که مخلوط پنیری را درون قالبی که کاملاً با کاغذ روغنی پوشانیده شده و کاغذ از لبه‌ها آویزان است ریخته و زمانی که مخلوط پنیری آماده شد آن را به‌اندازه کراستها برش زده و روی کراست های آماده‌شده قرار دهید و با یک برش لیمو تزیین و سرو کنید.

با داشتن قالب کمربندی نیازی به‌قرار دادن کاغذ روغنی در زیر کراست نیست.