طرز تهیه چیز کیک موکا

05 دی 1397 تعداد بازدید: 214

مواد لازم جهت تهیه‌ی چیز کیک موکا:

وانیل شکری: 1/4 قاشق چای‌خوری

کیک اسفنجی شکلاتی: مطابق دستور

پنیر خامه‌ای: 400 گرم

گاناش شکلاتی: مطابق دستور

پودر نسکافه:3 قاشق سوپ‌خوری

شکلات تلخ (خردشده): 150 گرم

پودر ژلاتین: 2 قاشق سوپ‌خوری

کره: 20 گرم

شیر: 500 میلی‌لیتر

کمپوت گیلاس: مقداری برای تزیین

شکر (نرم و دانه‌ریز): 160 گرم

آماده‌سازی مواد:

ابتدا کیک اسفنجی شکلاتی و گاناش شکلاتی را که در ادامه مطلب آموزش داده‌ایم را آماده کنید.

ژلاتین و 100 میلی‌لیتر شیر را درون ظرف نسوزی ریخته و اجازه دهید تا ژلاتین باز شود سپس روی حرارت بخارآب جوش قرار دهید و مواد را هم بزنید تا ژلاتین کاملاً درون شیر حل شود.

طرز تهیه:

باقیمانده شیر و شکر را درون قابلمه‌ای ریخته و بر روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و هم بزنید تا شکر کاملاً حل شود. ژلاتین ذوب‌شده را به مخلوط شکر و شیر اضافه کنید سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید کمی خنک شود.

پنیر خامه‌ای را به همراه وانیل درون ظرفی مناسب ریخته و با همزن برقی هم بزنید تا کاملاً یکدست شود. مخلوط شیر را به‌تدریج به پنیر خامه‌ای اضافه کرده و با همزن برقی مرتب هم بزنید تا مخلوط چیز کیک یکدست شود.

نیمی از مخلوط چیز کیک را درون حفره کیک اسفنجی ریخته و 2 ساعت درون یخچال قرار دهید تا خود را بگیرد.

در مدت‌زمانی که مواد درون یخچال است، شکلات، کره و پودر نسکافه را درون ظرف نسوزی ریخته و روی حرارت بخارآب جوش قرار دهید و هم بزنید تا کاملاً با یکدیگر مخلوط شوند (روش بن ماری) سپس آن را به باقیمانده مخلوط چیز کیک اضافه کنید.

مخلوط چیز کیک موکا را مجدداً درون حفره کیک اسفنجی ریخته و به مدت 2 ساعت دیگر درون یخچال قرار داده تا خود را بگیرد. پس‌ازاین مدت، چیز کیک را از یخچال خارج آماده کنید. چیز کیک را برش دهید و به همراه گاناش شکلاتی و گیلاس تزیین و سرو کنید.

روش تهیه کیک اسفنجی

 6 عدد تخم‌مرغ زرده و سفیده را از هم جدا کنید. سپس زرده تخم‌مرغ را به همراه 150 گرم شکر و ¼ قاشق چای‌خوری وانیل درون ظرفی بریزید و هم بزنید تا کرم‌رنگ و کش‌دار شود پس‌ازآن 3 قاشق سوپ‌خوری آب جوش به مواد اضافه کنید و با همزن برقی هم بزنید تا مخلوط شوند. سفیده‌های تخم‌مرغ را در ظرفی بریزید و با همزن برقی هم بزنید تا فرم بگیرد سپس به مخلوط زرده تخم‌مرغ اضافه کنید و با لیسک هم بزنید.

 2 و نیم گرم پودر کاکائو و 120 گرم آرد را با 1 قاشق چای‌خوری بیکینگ‌پودر مخلوط و الک نمایید سپس به‌تدریج به مایه تخم‌مرغ اضافه و با لیسک هم بزنید و درون قالب 23 سانتیمتری که کف آن را کاغذ روغنی قرار داده‌اید، بریزید. قالب را به مدت 30 دقیقه در طبقه وسط فر که از 15 دقیقه قبل، بر روی حرارت 180 درجه سانتی‌گراد گرم کرده‌اید، قرار داده تا کاملاً بپزد سپس کیک را از درون فر خارج کرده و از قالب جدا کنید و اجازه دهید تا سرد شود. کیک سرد شده را بافاصله 1 و نیم سانتیمتری از دیواره‌های کیک با چاقو برش بزنید و به‌صورت دایره‌ای جدا کنید و کنار بگذارید.

طرز تهیه گاناش شکلاتی

 100 گرم خامه را درون قابلمه‌ای ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود سپس 100 گرم شکلات تلخ (رنده شده) را به آن اضافه کنید. قابلمه را از روی حرارت بردارید و هم بزنید تا شکلات کاملاً ذوب شود و مواد یکدست شود.