طرز تهیه کیک آجیلی

15 دی 1397 تعداد بازدید: 143

کیک آجیلی یکی از کیک‌های خوشمزه و پرطرفدار است که در اکثر کشورهای جهان مورداستفاده‌ی افراد قرار می‌گیرد. این نوع کیک به‌خصوص در اروپا برای پذیرایی از میهمانان ویژه تهیه می‌شود. با ما همراه باشید تا طرز تهیه‌ی این کیک خوشمزه باارزش غذایی بالا را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم جهت تهیه‌ی کیک آجیلی:

بیکینگ‌پودر: 2 قاشق چای‌خوری سر صاف

آرد قنادی: 250 گرم (2 پيمانه)

ماست معمولی: 50 گرم

نمك: ¼ قاشق چای‌خوری

پوست پرتقال رنده شده: 1 عدد پرتقال كوچك

روغن مايع: 100 گرم (½ پيمانه)

وانيل: 1/8 قاشق چای‌خوری

شير: 100 گرم

شكر: 200 گرم (1/2 پيمانه)

آب‌پرتقال تازه يا شير: 2 قاشق سوپ‌خوری

تخم‌مرغ: 2 عدد

مواد رويه کیک:

آب يا گلاب: 2 قاشق سوپ‌خوری

كره: 50 گرم

پودر قند: 50 گرم

پودر پسته و نارگيل: كمی جهت تزئين

عسل:5 قاشق سوپ‌خوری

آجيل دلخواه بدون نمك: حدود 100 تا 200 گرم

محلول زعفران: ¼ قاشق چای‌خوری در صورت تمايل

طرز تهیه:

برای تهیه کیک آجیلی باید تمامی مواد به دمای محیط رسیده باشند. ابتدا كف قالب گرد 25 سانتي و یا هر قالبی دیگری که حجم مناسب داشته باشد را كاغذ روغنی انداخته يا با روغن به كمك قلم‌مو چرب كنيد سپس کف قالب را آرد پاشي كنيد آرد اضافه را تكانده و قالب را درون يخچال قرار دهید.

سپس فر را در دماي 180 درجه سانتی‌گراد يا 160 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود.

آرد و بیکینگ‌پودر را مخلوط و سپس الك كنيد و نمك را به آن اضافه كنيد.

اکنون شير را کم‌کم به ماست اضافه كنید و كمي هم بزنيد و كنار بگذاريد.

تخم‌مرغ‌ها راکمی با همزن هم زده تا بازشوند سپس شكر و آب‌پرتقال وانيل و رنده پوست پرتقال را به آن اضافه کنید و مواد را با دور متوسط همزن هم بزنید تا رنگ آن‌ها روشن و حجيم شود.

توجه داشته باشید که مواد بیش‌ازاندازه هم زده نشود سپس روغن را اضافه کنید بدون هم زدن آرد را اضافه کنید و سپس با دور كند همزن به مدت كوتاهی تنها در حد مخلوط شدن مواد را هم بزنيد و پس‌ازآن مخلوط شير و ماست را اضافه و با دور كند همزن هم بزنيد.

كيك را به مدت 30 تا 40 دقيقه درون فر قرار دهید تا پخته شود سپس از فر خارج و كنار بگذاريد تاکمی خنك شود سپس از قالب جدا کنید و بر روی توری سيمی برگردانيد تا کاملاً خنك شود كيك را می‌توانید از 1 تا 2 روز قبل از تهيه و درون يخچال نگهداری كنيد.

تهیه رویه‌ی کیک:

براي تهيه مواد رويه کیک می‌توانید از خلال بادام و يا مخلوطی از مغزها استفاده كنيد در صورت استفاده از انواع بادام توصيه می‌شود تا آن‌ها را حدود 10 دقيقه درون فر و در دمای 180 درجه سانتی‌گراد قرار دهید تا برشته شوند.

سپس عسل، كره، پودر قند و آب را مخلوط‌کنید و روی حرارت ملايم قرار دهید تا حدود 5 الی 7 دقيقه بجوشد و غليظ شود اگر سس به‌خوبی جوشيده شود پس از سرد شدن آجیل‌ها به‌خوبی روی سطح كيك می‌چسبند در غير این صورت اگر سس كمتر از حد غلظت داشته باشد آجیل‌ها روی سطح كيك نمی‌چسبند و اگر بیش‌ازحد غليظ شود پس از سرد شدن مواد سفت خواهد شد.

چند قاشق از شيره را روی سطح فوقاني يا تحتانی کیک بریزید و آجيل را به‌دلخواه روي سطح كيك بچینید و سپس سس عسلی را که آماده کرده‌اید روی آن‌ها بریزید و با پودر نارگيل و پسته کیک را تزئين كنيد.

اگر در حين انجام كار سس عسلی آماده‌شده سرد و سفت شد می‌توانید آن را روی حرارت ملايم قرار دهید تا روان و گرم شود.

همچنين می‌توانید هم‌زمان با جوشيدن سس، آجیل‌ها را به سس اضافه کرده و اجازه دهيد 2 تا 3 دقيقه با سس بجوشند تا خوشمزه‌تر شوند سپس سس و آجيل را به‌یک‌باره روی كيك بريزيد.