طرز تهیه کیک اسپارتاک

26 آبان 1397 تعداد بازدید: 36

مواد لازم جهت تهیه کیک اسپارتاک:

 • کره: 4 قاشق غذاخوری
 • آرد همه‌منظوره: 2 پیمانه.
 • شیر: 1/3 پیمانه (در دمای محیط قرار بگیرد)
 • کاکائو تلخ: 1 و ½ پیمانه.
 • شکر: 1 پیمانه.
 • بیکینگ‌پودر سودا: 1 قاشق چای‌خوری.
 • تخم‌مرغ: 1 عدد.

فراستینگ:

 • خامه فرم گرفته: 400 گرم.
 • کره: 100 گرم.
 • پنیر خامه‌ای: 200 گرم.
 • شیر عسلی: نصف قوطی.

طرز تهیه کیک روسی (اسپارتاک):

آب را درون قابلمه‌ای ریخته و روی اجاق‌گاز قرار دهید و اجازه دهید به جوش آید. تخم‌مرغ و شکر ر ا درون ظرفی دیگر ریخته و سپس به مدت 5 دقیقه با همزن دور متوسط آن را هم بزنید.

کره، بیکینگ‌پودر سودا و شیر را به مواد تخم‌مرغی اضافه کنید و به مدت 1 دقیقه مواد را هم بزنید. اکنون کاسه‌ی مواد را بر روی آب جوش قرار دهید و به مدت 10 دقیقه مواد را به‌طور مرتب هم بزنید تا موادی کرم مانند و یکدست به دست آید.

کاکائو شیرین نشده و یا تلخ را بر روی آرد ریخته و هم بزنید و سپس مواد تخم‌مرغی را از روی حرارت برداشته و به آرد اضافه کنید و تا مواد گرم است آرد را هم بزنید مراقب باشید تا مواد از حرارت نیفتد زیرا در مرحله‌ی بعد برای باز کردن خمیر به مشکل بر خواهید خورد.

اکنون یک خمیر چسبنده و غلیظ به‌دست‌آمده است. فر را در دمای 175 درجه سانتی‌گراد قرار دهید و آن را روشن کنید تا گرم شود. اکنون لایه‌های کیک را درست می‌کنیم بنابراین پس از سرد شدن کامل خمیر، دوتکه کاغذ روغنی آماده کنید و سپس به‌اندازه‌ی 100 گرم که معادل قاشق غذاخوری سر پر است از خمیر برداشته و بر روی کاغذ روغنی‌ها قرار دهید و روی آن‌ها آرد بپاشید، سپس توسط وردنه به‌آرامی خمیر را پهن کنید مراقب باشید به خمیر فشار نیاورید تا به وردنه نچسبد، خمیر را به شکل دایره‌ای دربیاورید. می‌توانید از قالب تارت و یا بشقابی برای قالب خمیر استفاده کنید.

کیک را به مدت 4 الی 5 دقیقه درون سینی فر قرار دهید (با کاغذهای روغنی در سینی فر قرار دهید) تا طلایی‌رنگ شود. تا زمان پخت لایه کیک می‌توانید لایه‌های دیگر کیک را آماده کنید.

اگر در هنگام پخت کیک خمیر پف کرد با ضربه‌ای به آن پف آن را بخوابانید. این کار لایه‌های کیک شما یکدست می‌شوند. اگر کیک شما در هنگام پخت به کاغذ روغنی چسبید، اجازه دهید کیک سرد شود سپس آن را جدا کنید.

برای تهیه فراستینگ، ابتدا خامه را فرم دهید و آن را کناری قرار دهید سپس شیره‌ی عسلی و کره نرم را هم بزنید تا رنگ آن روشن شود. اکنون پنیر را به‌صورت قاشق قاشق به مواد شیر عسلی خود اضافه کرده و هم بزنید و پس‌ازآن خامه را به درون مواد شیر عسلی بریزید و هم بزنید.

اکنون لایه‌ی اولیه کیک را برداشته و سپس مقداری مواد فراستینگ را بر روی آن مالیده و پالت صاف کنید و پس لایه‌ی دوم را قرار دهید و کمی بر ر وی آن فشار وارد کنید تا هوای بین لایه‌ها خارج شود، این کار را تا پایان مواد انجام دهید و زمانی که کل لایه‌ها را روی‌هم قرار داده و مواد روی لایه‌ها ریختید، دورتادور کیک را نیز با مواد فراستینگ بپوشانید.

اکنون می‌توانید برای تزئین از پودر کاکائو و یا پودر کیک بپاشید و با برس آن‌ها را پخش‌کنید. کیک را درون ظرف مخصوص قرار دهید و با سلفون روی آن را پوشانده سپس به مدت 10 ساعت درون یخچال قرار دهید تا لایه‌های کیک نرم شوند و طعم مواد به خورد کیک برود. پس از گذشت 10 ساعت می‌توانید کیک‌ها را بیرون آورده و درون ظرف مخصوص قرار دهید و سرو کنید.​